wineryan (wineryan) wrote,
wineryan
wineryan

מה לא כדאי לומר לבוס שלך? - in Hebrew

From: א. יצחק Sent: Monday, May 10, 2010
מאמר שהופיע היום בכלכליסט....:)
שיהיה לכם יום מהנה.            איציק
=====================
מה לא כדאי לומר לבוס שלך?
ביטויים כמו "אולי" ו"אני אחזור אליך" משמשים אנשים למשוך זמן ולהימנע ממתן תשובות. רשימת מילים שאסור להגיד במקום העבודה


 
לינדה דורה, פסיכותרפיסטית, יועצת עסקית ובעלת טור בעיתון מפרטת בספרה "לשרוד מקום עבודה רעיל" צילום: סי די בנק(Surviving the Toxic Workplace) רשימה של מילים וביטויים שעדיף להימנע מהם בכל מחיר. לטענתה, המילים והביטויים ברשימה הם כאלו שמשתמשים בהם לעיתים קרובות כדי למשוך זמן, להימנע ממתן תשובות ולהתחמק ממחויבות. היא ממליצה בחום לאנשים שמשתמשים בהם לעשות לעצמם טובה ולמחוק אותם מהלקסיקון, ואפילו מדרך המחשבה.
 
לנסות - לנסות היא מילה בוגדנית. "טוב, אני אנסה", אנשים נוטים לומר. זו מילת בריחה. הם רק מעניקים לשומע מס שפתיים, כשלמעשה אין להם שום כוונה אמיתית לעשות מה שמבקשים מהם. תזכרו מה אמר יודה ללוק סקייווקר במלחמת הכוכבים: " לעשות, או לא לעשות. אין לנסות".  
לא משנה (Whatever) - המילה הזו היא מהאהובות על אנשים שרוצים להיפטר מבן שיחם, לבטל את דבריו, או להסתלק במהירות. "לא משנה" הם יגידו כתשובה כוללת לבקשה הרצינית ביותר שהם מקבלים. זה עלבון וסטירה
יש   מילולית בפרצוף. זו דרך להגיב לאדם מבלי להגיב      באופן מעשי.

מילים שכדאי להימנע מהן במקום העבודה
                                   צילום: סי די בנק 

אולי ואני לא יודע - אנשים נמנעים לפעמים מקבלת החלטות, ומעדיפים להתחבא מאחורי מילים ומשפטים כמו "אולי" ו"אני לא יודע". יש הבדל בין באמת לא לדעת משהו, ובין שימוש במילים מסוג זה כתירוץ. לפעמים במהלך עימות, אנשים יטענו שאינם יודעים או ישתמשו בתגובה הלא מחייבת "אולי" רק כדי להימנע ממתן תשובה מיידית.
 


אני אחזור אלייך - כשאנשים מנסים לקנות זמן או להימנע מחשיפת הסטטוס של פרויקט מסוים, הם פשוט יגידו "אני אחזור אלייך", ולרוב הם לעולם לא עושים זאת. לפיכך עדיף לאלץ אותם להתחייב על תאריך מסוים, אם לא על שעה, או פשוט להתקשר אליהם שוב כדי לקבל את המידע ולא לחכות לטלפון שלהם.
 
אם - פרויקטים תלויים בכך שכל אדם תורם את חלקו. אנשים שאומרים הרבה פעמים "אם" לרוב משחקים במשחק האשם ומהמרים נגד עצמם. הם אוהבים להציב תנאים, במקום לנסות להשיג תוצאה חיובית. אנשים הנסמכים על תשובות מותנות, לרוב מתכוננים לכישלון הפוטנציאלי. הם יגידו "אם בוב יסיים את חלקו, אני אוכל לעשות את חלקי". הם למעשה מכינים את הקרקע לתירוצים ולכך שלא סיימו את העבודה.
 
 
כן, אבל -
מדובר פה בתירוץ נוסף. כשאדם שמעניקים לו רעיונות או פתרונות עונה "כן, אבל..." פירוש הדבר שהוא לא באמת מחפש תשובות, עזרה או פיתרונות. גם במקרה זה, עדיף להתעמת עם אותם האנשים ולמנוע מהם לשחק את הקרבן ולחפש תירוצים לאי פתירת הבעיות.  
אני מנחש ש... - לרוב נאמר בטון רפה, חלש ותוך כדי משיכת כתפיים. זהו ניסיון נוסף לברוח מאחריות, משפט שממלמלים אותו רק כאשר אנשים חצי מסכימים עם מה שנאמר להם אך מעדיפים להשאיר את האפשרות לומר "טוב, לא באמת ידעתי, רק ניחשתי".
 
נראה... - כמה פעמים שמענו את ההורים שלנו אומרים לנו את זה? כבר אז היה ברור שהם רק מושכים זמן, בניסיון להימנע מריב או עימות, או למעשה מנסים לומר לא בדרך עדינה. בכל מקרה עדיף להיות חד משמעיים וכנים.

Tags: boss, hebrew, כלכליסט, מה לא כדאי לומר לבוס שלך
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment